Įvertink
Atgal

Naudinga informacija apie gripą

Naudinga informacija apie gripą!

 

Gripas itin lengvai užkrečiama liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Vienas gripu susirgęs žmogus gali užkrėsti keturis sveikus asmenis. Sudėtingo sezono metu Lietuvoje gripu suserga net apie 50 tūkst. žmonių, per 20 jų miršta, registruojama per tris milijonus apsilankymų pas šeimos gydytoją. Kasmet stacionarinių paslaugų kaštai vien dėl gripo viršija 20 mln. EUR, o kur dar gydymosi namuose kaštai, gripo sukeltos komplikacijos ir netiesioginės išlaidos dėl nedarbingumo?

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje mažėja. Šiandien gripo epidemiją atšaukė Visagino miesto savivaldybė. Vakar gripo epidemija atšaukta Švenčionių ir Lazdijų rajono savivaldybėse, tačiau raginame neprarasti budrumo. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją šiuo metu skelbia 29. Iš viso šį gripo sezoną epidemiją buvo paskelbusios 32 savivaldybės.

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų septintąją savaitę registruotas Utenos administracinėje teritorijoje, didžiausias – Telšių administracinėje teritorijoje.

Šių metų septintąją savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldyta 219 asmenų. Iš jų – 24 vaikai iki dvejų metų, 100 asmenų – 2–17 metų, kiti – suaugusieji. Ligoninėje gydytos trys nėščiosios. Keturiolika asmenų gydyti intensyviosios terapijos skyriuje. Daugiausiai ligoninėje gydytų asmenų buvo Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse. 2017–2018 m. gripo sezonu registruoti keturi mirties nuo gripo atvejai.

Nors skiepai yra pati efektyviausia profilaktikos priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių. Todėl rekomenduojama:

  • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas – nusausinti;

  • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;

  • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;

  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;

  • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;

  • gerai vėdinti patalpas;

  • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;

  • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicinines kaukes.

Kasdien sulaukiama daugybės klausimų apie gripą, todėl Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai atsakymus į daugelį jų sudėjo į gripo ir peršalimo ligų temai skirtą biuletenį. Leidinys aktualus tiek šeimos gydytojui, tiek visuomenės sveikatos specialistui, tiek nieko bendro su medicina neturinčiam žmogui ir padės atpažinti, kuo gripas skiriasi nuo kitų peršalimo ligų, sužinoti, kodėl saugantis infekcijų ir jau susirgus, tokia svarbi asmens higiena, koks vakcinų efektyvumas, kam reikalingos medicininės kaukės, kokios naujausios PSO rekomendacijos ir kt. Informacinį biuletenį apie gripą ir peršalimo ligas rasite čia.

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo sausio 31 d. Panevėžyje paskelbta gripo epidemija. Taisyklingo rankų plovimo instrukciją „Kaip plauti rankas?“ ir kitą aktualią informaciją gyventojai gali gauti Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure, adresu Respublikos g. 68, II a.

 

Parengė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktą informaciją

Įvertinimas